دسته بندی: دوره ها

شکل یک تصویر
Showing 4 Courses
300,000  ریال
همه سطوح

q       شروع کار

o        سخت افزار ،نرم افزار و فناوری اطلاعات

فهمیدن مفاهیم پایه سخت افزار،نرم افزارو فناوری اطلاعات .

o        انواع کامپیوتر

فهمیدن و فرق گذاشتن بین کامپیوترهای بزرگ ،کوچک ،شبکه ،شخصی و کیفی از زاویه های مختلف ظرفیت ،سرعت، هزینه ونوع کاربران عمومی،فهمیدن عبارات ترمینال باهوش و ترمینال گنگ .

o        بخشهای اصلی یک کامپیوتر شخصی

یادگرفتن بخشهای اصلی کامپیوتر شخصی ، واحد پردازش مرکزی (cpu) ،دیسک سخت ،ابزارهای معمول ورودی و خروجی ،انواع حافظه ،مخزنهای قابل انتقال مانند دیسکت ،zipدیسک ،CD و غیره .شناخت ابزارهای جانبی .

q       سخت افزار

o        واحد پردازش مرکزی

درک کردن مفهوم واحد پردازش مرکزی (CPU ) و فهمیدن نحوه انجام کار آن از قبیل محاسبه ، کنترل منطقی ،دسترسی سریع به حافظه و غیره . دانستن این امر که سرعت واحد پردازش مرکزی با واحدی به نام مگا هرتز اندازه گیری
می شود.

o        ابزارهای ورودی

دانستن تعدادی از مهمترین ابزارهای ورود داده ها به کامپیوتر از قبیل موس ، صفحه کلید، گوی چرخان ،پویشگر، صفحه لمسی ، قلم نوری ، اهرم بازی و غیره .

o        ابزارهای خروجی

دانستن عمومی ترین ابزارهای خروجی برای نمایش دادن نتایج پردازشهایی که بوسیله کامپیوتر انجام می شود . به عنوان مثال ، انواع صفحه نمایش ، چاپگرهایی که معمولاٌ در دسترس هستند، رسام ها، بلندگو ، دستگاه ، ترکیب صدا و غیره . دانستن این که کجا و چطوراز این ابزارها استفاده می شود.

q       حافظه و مخزن

o        مخزن ذخیره سازی

مقایسه انواع اصلی مخزن ذخیره سازی از نظر سرعت ،هزینه و ظرفیت ، به عنوان مثال دیسک سخت داخلی / خارجی ،Zip دیسک ،دیسکت ،CD- RAM و نوار ذخیره کردن داده ها .

o        انواع حافظه

فهمیدن تفاوت بین انواع حافظه کامپیوتر مانند RAM (حافظه با دسترسی تصادفی )، ROM (حافظه فقط خواندنی )و فهمیدن این امر که این حافظه ها در چه زمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

o        اندازه گیری ظرفیت حافظه

دانستن این امر که چگونه حافظه کامپیوتر اندازه گیری می شود (بیت ،بایت ،کیلوبایت ،مگا بایت و گیگابایت ).ارتباط دادن اندازه حافظه کامپیوتر با حروف ، فیلدها ،رکوردها ، فایلها ، فهرست و زیر فهرستها.

o        کارایی کامپیوتر

دانستن تعدادی از عواملی که در کارایی کامپیوتر موثرند مانند سرعت CPU، اندازه حافظه اصلی (RAM)، ظرفیت و سرعت دیسک سخت .

q       نرم افزار

o                                            انواع نرم افزار

دانستن مفهوم نرم افزارهای سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی و دانستن تعامل بین آنها

o        نرم افزارسیستم عامل

فهمیدن عملکرد اصلی سیستم عامل ، فهمیدن عبارت واسط کاربر گرافیکی
(GUI) و ارائه یک مثال از آن ، توجه  به فواید اصلی واسط  کاربر گرافیکی .

o        نرم افزارهای کاربردی

فهرست کردن تعدادی از عمومی ترین کاربردهای نرم افزار همراه با استفاده های آن از قبیل واژه پردازها ، کاربردهای چند رسانه ، صفحه گسترده ها ، بانکهای اطلاعاتی ، حقوق و دستمزد ، ابزارهای ارائه و نشر رومیزی .

o        توسعه سیستم ها

فهمیدن این امر که چگونه سیستمهای مبتنی بر کامپیوتر ایجاد شده و توسعه
می یابد . دانستن مراحل تحقیق ، بررسی ، برنامه نویسی و تست که اغلب در توسعه سیستمهای مبتنی بر کامپیوتر بکار گرفته می شوند.

q       شبکه های اطلاعاتی

o                                            شبکه محلی و شبکه وسیع

دانستن تعریف شبکه های محلی(LAN) وشبکه های وسیع ( WAN) . دانستن فواید کار گروهی و به اشتراک گذاشتن منابع در شبکه .

o        شبکه های تلفنی

فهمیدن نحوه استفاده از شبکه های تلفنی . فهمیدن عبارت شبکه داده عمومی
(PSDN) و شبکه هوشمند دیجیتالی (ISDN) و ارتباطات ماهواره ای . فهمیدن عبارات دورنگار، تلکس ،مودم ، آنالوگ ، دیجیتال و نرخ تبادل اطلاعات که با واحد بیت در ثانیه اندازه گیری می شود.

o        پست الکترونیک

فهمیدن عبارت پست الکترونیک و کاربردهای آن . فهمیدن این امر که چه امکاناتی برای ارسال ودریافت پست الکترونیک مورد نیاز است. دانستن تعدادی از تجهیزات وفناوریهای ارتباطی واطلاعاتی مورد نیاز برای استفاده از پست الکترونیک .

o        اینترنت

تعریف اینترنت. دانستن مفهوم اینترنت و تعدادی از کاربردهای اصلی آن . فهمیدن منطق اقتصادی مربوط به سیستم های پستی اینترنت وابسته به روشهای ارائه سیستم های پستی دیگر. فهمیدن موتور جستجو در اینترنت ، فهمیدن تعامل بین اینترنت و شبکه های جهانی Web.

q       کامپیوتر در زندگی روزمره

o                                            کامپیوتر در  خانه

دانستن تعدادی از کاربردهای کامپیوتر شخصی در خانه مانند سرگرمی ،نگهداری حسابهای مربوط به دخل و خرج خانه ، کار کردن در خانه ، انجام پروژه ها و تکالیف خانگی با استفاده از پست الکترونیک و اینترنت .

o        کامپیوتردر کار یا آموزش

دانستن تعدادی از کاربردهای اداری و حرفه ای کامپیوتر ، ارائه مثالهایی از انواع سیستمهای مبتنی بر کامپیوتر که در تجارت ، صنعت ، دولت و آموزش استفاده می شود . آشنا بودن به جاهایی که یک کامپیوتر نسبت به انسان برای انجام کاری مناسبتر است و بر عکس .

o                                            کامپیوتر در زندگی روزمره

آشنا بودن به کاربردهای کامپیوتر در زندگی روزمره مانند مغازه ها ، کتابخانه ها ، جراحی پزشکی ، استفاده از کارتهای هوشمند و غیره .

q       جامعه و فناوری اطلاعات

o                                            جهان متغیر

فهمیدن عبارات جامعه اطلاعاتی و بزرگراه اطلاعاتی ، دانستن تعدادی از مشکلات مربوط به سال ۲۰۰۰ ، فهمیدن مفهوم تجارت الکترونیک .

o        فضای کاری مناسب

فهمیدن این امر که چه شرایطی می توانند به ایجاد یکه محیط کاری مناسب کمک کنند ، مانند امواج و اشعه های متصاعد شده از کامپیوتر ، محل مناسب برای قرار گرفتن صفحه نمایش ، صندلی ، صفحه کلید ، فراهم کردن نور و رطوبت مناسب .

o        سلامت و امنیت فردی

توجه به مباحث سلامت ، انجام احتیاطات لازم در هنگام استفاده از کامپیوتر مانند توجه به پوشش و محافظ مناسب برای کابل برق ، بار بیش از حد روی آن نگذاشتن ، دانستن صدماتی که عموماٌ بر اثر کار در محیط نامناسب ایجاد میشود ، مانند صدمات ناشی از خستگی مکرر ، فشار بر روی چشم بر اثر اشعه صفحه نمایش و مسائلی که در اثر بد نشستن و درست قرار نگرفتن وضعیت بدن در محیط کار ایجاد میشود.

q       حفاظت از اطلاعات ، مالکیت معنوی و بحث قوانین

o                                            حفاظت از اطلاعات

دانستن هدف و ارزش استفاده از ابزارهای تهیه پشتیبان از فایلهای کامپیوتر به مخزنهای قابل انتقال.دانستن نحوه حفاظت از کامپیوترهای شخصی درمقابل تجاوز. دانستن مسائل خصوصی مربوط به کامپیوتر شخصی مانند حفاظت از کامپیوتر، سیاستگذاری مناسب در کلمات عبور (Password). دانستن اتفاقاتی که با قطع برق بر روی فایلها و داده ها ایجاد میشود.

  

o        ویروسهای کامپیوتری

تعریف ویروس با توجه به مفهومی که در کامپیوتر دارد . توجه به این امر که چگونه ویروس می تواند وارد یک سیستم کامپیوتری شود . فهمیدن خطر انتقال دادن فایلها از اینترنت روی کامپیوتر. دانستن تعدادی از ابزارهای مقابله با ویروس

o        مالکیت معنوی

فهمیدن مالکیت معنوی در نرم افزار و تعدادی از اصلی ترین مباحث قانونی و امنیتی در رابطه با کپی کردن ، به اشتراک گذاشتن و سرقت دیسکها . دانستن تعدادی از مشکلات انتقال فایلها در شبکه ، فهمیدن عبارات نرم افزارهای مشترک، نرم افزارهای آزاد و مجوز کاربر.

o        اقدامات محافظت از داده ها

دانستن اقدامات محافظت از داده ها در کشور. فهمیدن مشکلات این اقدامات و توضیح تعدادی از سوء استفاده های انجام شده از داده های شخصی .

متوسط

مهارت های هفتگانه ICDL شامل این موارد است :
شرح دوره

سرفصل های دوره :

۱ : مفاهیم فن آوری اطلاعات IT
۲ : اطلاعات و ارتباطات ، اینترنت Internet
۳ : استفاده از کامپیوتر و مدیریت فایل ها  ۷  Windows
۴ : پردازشگر کلمه ، ورد word processing
۵ : صفحات گسترده ، اکسل Excel – spread sheets
۶ : ارائه مطالب ، پاورپوینت PowerPoint – presentation
۷ : بانک اطلاعاتی ، اکسس Access – Data base

گواهینامه

در پایان دوره , پس از قبولی در آزمون , گواهینامه معتبر به کارآموزان اعطا می گردد.

اهداف دوره ICDL

١- ارتقای سطح تواناییها در IT
٢- ارتقای سطح کارایی در شرکتها
٣- ایجاد توانایی در کارفرمایان برای سرمایه گذاری موثر در IT
۴- تضمین استفاده بهینه از حداکثر مهارت و توانایی کارمندان در محیط کار Internet Windows word Excel

متوسط

این دوره با عنوان ” تلفیق حوزه های تربیت و یادگیری در دوره های تحصیلی با نرم افزار اسکرچ مقدماتی ” با کد ۹۹۵۰۶۸۶۳ به صورت ضمن خدمت برای دبیران کارو فناوری و ریاضی متوسطه اول و ششم ابتدایی شهرستان داراب ارائه شده است.

200,000  ریال
پیشرفته

چکیده